Jak skorzystać z wynajmu z OC sprawcy?

Samochód zastępczy  z oc sprawcy – wynajmij i korzystaj jak lubisz

Wypadek samochodowy nie jest zdarzeniem przyjemnym. Jeśli jednak uczestniczyłeś w kolizji i nie jesteś jej sprawcą, sytuacja nie wygląda tak źle. Przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Masz prawo do wynajmu samochodu z polisy OC sprawcy, niezależnie czy służyło ono wykonywanej działalności gospodarczej, czy celom prywatnym. Choć firmy ubezpieczeniowe różnymi sposobami starały się odmawiać wypłaty świadczeń, obecnie Orzecznictwo Sądu Najwyższego i Rzecznika Finansowego jednoznacznie przyznaje poszkodowanemu takie prawo. Przy czym ważne jest, aby wydatki na wynajem pojazdu były “celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Oznacza to tyle, że nie posiadasz innego samochodu, o podobnych funkcjach, z którego można by korzystać nie narażając innych na szkody z tego tytułu. Warto też pamiętać, że samochód zastępczy z OC sprawcy powinien być tej samej, lub niższej klasy (nie wyższej) co Twój, a stawki za wynajem powinny mieścić się w średnich lokalnych. Przy spełnieniu tych warunków ubezpieczyciel sprawcy nie ma podstaw, by odmówić wypłaty poniesionych kosztów na wynajem auta z OC sprawcy.

Na ile przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jest to zależne od wielkości szkody. Wynajem auta z OC sprawcy przysługuje na okres, w którym poszkodowany pozostaje bez własnego środka transportu. W przypadku szkody częściowej wynajem samochodu z OC sprawcy przysługuje Ci na czas naprawy Twojego pojazdu, czyli na czas od momentu kolizji do czasu odebrania naprawionego samochodu z warsztatu. W sytuacji, kiedy ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą, możesz korzystać z wynajmowanego auta od momentu zgłoszenia szkody do czasu uzyskania odszkodowania.

Wynajem samochodów z OC sprawcy – robimy to szybko i kompleksowo

Dbając o komfort naszych Klientów, sprawy wynajmu samochodu z OC sprawcy staramy się załatwiać jak najszybciej. Wystarczy, że zgłosisz szkodę ubezpieczycielowi sprawcy i poinformujesz go o chęci skorzystania z wynajmu samochodu zastępczego. W naszej ofercie znajdziesz samochody z różnych segmentów – wybierz model, który chcesz wypożyczyć. My zajmiemy się resztą. Nie wymagamy kaucji ani ponoszenia żadnych kosztów. Nie nakładamy również limitów kilometrów na wypożyczone samochody. Koszty rozliczamy bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku, nie musisz więc dbać o dodatkowe formalności. Korzystaj z pojazdu tak, jak lubisz, aż do czasu odzyskania swojego samochodu. Wynajem aut z OC sprawcy to szybka procedura, niewymagająca wiele zachodu, a pozwalająca otrzymać samochód zastępczy na potrzebny okres.

Częste pytania

Każdy, kto brał udział w wypadku, w wyniku którego jego pojazd został uszkodzony z winy innego kierującego, ma prawo do skorzystania z auta zastępczego z OC sprawcy. Wynajem samochodu i wszelkie koszty pokrywa w tym wypadku ubezpieczenie osoby, która spowodowała wypadek.

Nie. Utracona możliwość korzystania z pojazdu nie stanowi sama w sobie szkody majątkowej, nie możemy więc wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy wypadku o pieniądze na wynajem samochodu. Jednak najem samochodu na czas naprawy i likwidacji powstałej szkody już taką szkodą jest, ubezpieczyciel sprawcy zwróci nam poniesione koszty. W praktyce jednak wynajem samochodu odbywa się najczęściej bezgotówkowo, a wypożyczalnia rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Wynajem samochodów z OC sprawcy w naszej wypożyczalni to szybki i prosty proces.

Nie. Ubezpieczyciel nie powinien narzucać miejsca, z którego należy wypożyczyć samochód zastępczy z OC sprawcy. Warto natomiast dowiedzieć się u ubezpieczyciela o warunki zwrotu kosztów najmu. Jednak wybór wypożyczalni należy do poszkodowanego, może to być dowolna firma świadcząca usługi najmu samochodów, ubezpieczyciel nie może też narzucać konkretnych stawek za usługę.