Sprawdź szczegóły

Wynajem średnio- i długo terminowy dla firm

Mniejsza podstawa opodatkowania

Koszty niskie jak w leasingu

Paliwo jako jedyny dodatkowy koszt

Wynajem samochodu dla firm to niższa podstawa opodatkowania

Flota samochodowa to dziś niezbędne wyposażenie niemal każdego biznesu. Dlatego warto dobrze zapoznać się z ofertami przed podjęciem decyzji o zakupie bądź skorzystaniu z leasingu pojazdów dla firmy. W ostatnich latach na popularności zyskuje usługa wypożyczenia samochodu na firmę. Wynajem długoterminowy samochodu pod względem podatkowym uważany jest za leasing operacyjny. Wypożyczalnia jako właściciel może odpisywać amortyzację, natomiast Twoja firma może potraktować comiesięczną ratę jako koszt podatkowy. Od 2019 roku bowiem możemy doliczyć całość opłaty wstępnej (nie jest konieczna) oraz 100% raty wynajmu (do kwoty 150 000) do kosztu uzyskania przychodu. Wynajem samochodów dla firm to nowoczesna, wygodna i korzystna finansowo opcja dla przedsiębiorców szukających skutecznych rozwiązań ukierunkowanych na dalszy rozwój.

Koszty są tak niskie jak w leasingu (a nawet niższe)!

Podczas rozważania rozbudowy, bądź nabycia floty samochodowej dla firmy pierwszym co najczęściej przychodzi na myśl, jest leasing. To znane już rozwiązanie o wielu zaletach. Wynajem aut dla firm często bywa z nim porównywany, jednak długoterminowy najem może być dla Ciebie o wiele korzystniejszą opcją. Forma używania pojazdów w najmie to elastyczne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wolą po okresie najmu ponownie wypożyczyć samochód (np. nowszy model) i nie zamierzają wykupywać leasingowanego auta (choć istnieje również taka możliwość). Rata najmu może znacząco różnić się od raty w leasingu, ponieważ wynajmując samochód, płacimy wyłącznie marżę i koszty użytkowania, nie spłacamy wartości samochodu, jak to jest w leasingu. Podczas najmu średnio i długoterminowego wynajmujący nie jest obciążony naprawami i serwisem – te usługi zostają po stronie wypożyczalni.

Brak dodatkowych kosztów poza paliwem – wynajem samochodu dla firmy to oszczędność czasu i środków

Decydując się na średnio- i długoterminowy wynajem samochodu dla firm zyskujesz nie tylko wygodny, zadbany i bezpieczny środek transportu. W zależności od skonfigurowania umowy z wypożyczalnią, możesz przerzucić na nią koszty administrowania swoją flotą samochodową. Nie musisz również wnosić wkładu własnego, by wypożyczyć samochód. Przeglądy rejestracyjne, naprawy, wymiana części i wymiana opon, usługi ubezpieczeniowe, czy likwidacja szkód – nie trać na to czasu. Płacisz wyłącznie koszt miesięcznej raty, a inne problemy nie zaprzątają Ci głowy. Możesz zająć się rozwojem swojego biznesu, gdy inni zrobią to za Ciebie. Wykorzystywanie samochodu wyłącznie do celów firmowych umożliwia również doliczenie 100 % kosztów paliwa, jako wydatku eksploatacyjnego, do kosztów uzyskania przychodu.

Wynajem samochodu na firmę – średnioterminowy czy na dłuższy okres?

Wynajem aut średnioterminowy to usługa zawierana na okres od 1 do 24 miesięcy. Podczas jej trwania istnieje możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy. Jest to elastyczna forma najmu samochodów dla firm, dająca swobodę przedsiębiorcom. W zależności od sytuacji mogą zrezygnować bądź skorzystać z innego modelu samochodu, który w danym momencie spełnia ich potrzeby. Umowa najmu samochodu dla firmy na okres od 24 do 36 miesięcy (i więcej) to wynajem długookresowy. Poza wieloma korzyściami dla przedsiębiorstwa wynajem floty samochodowej to przede wszystkim minimalizacja nakładów własnych, brak nieprzewidzianych kosztów, elastyczność oferty. Również szeroki wybór modeli i zastosowań pojazdów – od małych samochodów miejskich po duże samochody dostawcze stanowi atut takiego modelu finansowania. W ofercie znaleźć można również samochody klasy premium – dla wymagających i poszukujących komfortu oraz dbających o kwestie wizerunkowe swojej firmy.

Częste pytania

Choć wynajem długookresowy samochodów dla firm porównywany bywa z leasingiem, istnieje między nimi kilka różnic. Najem długookresowy jest szczególnie polecany osobom, które nie chcą wykupywać pojazdu po zakończeniu najmu. Daje on również większą wygodę, nie wymaga dodatkowych opłat, napraw czy serwisowania (są one już wliczone w ratę). Rata wynajmu długookresowego jest niższa niż w leasingu bankowym. Jednak firmy, które chcą związać się  z samochodem na dłużej i zdecydują się na jego wykup mogą to zrobić po niższej cenie. Warto więc rozważyć różne opcje i wybrać najkorzystniejszą na dany moment.

Opłata początkowa nie jest przy wynajmie długookresowym wymagana. Można ją wnieść, co wpłynie na wysokość rat, jednak nie jest obligatoryjna. Jeśli więc z różnych powodów nie chcesz inwestować większych środków firmy na flotę samochodową w danym momencie – nie ma problemu. Nie musisz tego robić, a i tak możesz korzystać z nowej floty samochodów w swojej firmie. Samochody na wynajem dla firm to doskonały sposób na zmodernizowanie i wzbogacenie swojej floty pojazdów.